Witaj na Total War Site Grudzień 11 2018 07:24:38 | 1,928,897 Unikalnych wizyt
Strona Główna
Artykuły
Download
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Redakcja
Ogólne
Informacje podstawowe
Zapowiedzi
Galeria

Wsparcie
Trailery
Ogólne
Informacje podstawowe
Informacje dodatkowe
Zapowiedź
Inne zapowiedzi
Tipsy
Wywiady
Galeria
Średniowiecze

Wsparcie
Trailery
Modyfikacje
Patche
Demo
Spolszczenie

Kingdoms
Informacje podstawowe
Tipsy
Inne recenzje
Galeria

Wsparcie
Trailery
Modyfikacje
Spolszczenie
Patche

Ogólne
Informacje podstawowe
Informacje dodatkowe
Zapowiedzi
Recenzja
Inne recenzje
Tipsy
Jak podbić świat?
Galeria
Rzym w okresie republiki

Wsparcie
Patche
Modyfikacje

Barbarian Invasion
Informacje o grze
Tipsy
Inne recenzje
Galeria

Wsparcie
Patche
Modyfikacje
Trailery

Alexander
Informacje o grze
Recenzja
Galeria

Wsparcie
Spolszczenie

Modyfikacje
Rome: Total Realism
Galeria

Ogólne
Informacje podstawowe
Informacje dodatkowe
Zapowiedź
Inne zapowiedzi
Recenzja
Inne recenzje
Tipsy
Jak podbić świat?
Galeria
Średniowiecze

Wsparcie
Patche
Modyfikacje
Historyczne bitwy
Mapy
Spolszczenie

Vikings Invasion
Informacje o grze
Recenzja
Galeria

Wsparcie
Patche

Ogólne
Informacje podstawowe
Informacje dodatkowe
Zapowiedzi
Recenzja
Inne recenzje
Tipsy
Jak podbić świat?
Japonia do XVI wieku
Galeria

Wsparcie
Modyfikacje
Demo
Patche
Historyczne bitwy
Kampanie

Mongol Invasion
Informacje podstawowe
Informacje dodatkowe
Galeria

Wsparcie
Patche

Recenzja Rome: Total War PL by Pascal.
Rome: Total War to dla fanów serii pozycja obowiązkowa i nie trzeba tłumaczyć, dlaczego. Jeśli jednak Ty czytelniku nigdy w to nie grałeś, to zapraszam do recenzji.


O co w tym chodzi?

Rozgrywka rozpoczyna się w III wieku przed naszą erą. Poprzedza to świetne intro i samouczek, w którym uczymy się podstaw rozgrywki. Gdy już go przejdziemy, wybieramy jedną z trzech rodzin rzymskich i zaczynamy prawdziwą grę.

Prawdziwa gra polega na podbijaniu, a potem podporządkowywaniu sobie podbitych dzielnic. Dzielnice to rozwiązanie, które jest bardzo ciekawe i powoduje wzrost grywalności. Otóż każde miasto na mapie kampanii oznacza dzielnicę, czyli kilometry kwadratowe ziemi dookoła miasta. Rozgrywka toczy się w dwóch trybach: strategii turowej oraz strategii czasu rzeczywistego. Pierwszy tryb to trochę bardziej skomplikowana ,,gra w szachy". Nasze armie to pionki w postaci facecików poruszających się po mapie Europy między górami, morzami, rzekami i miastami. Jest to turowa gra strategiczna. Drugi tryb, to tryb bitwy. Kiedy już dwa wrogo nastawione do siebie pionki spotkają się, może dojść do bitwy. Zaatakowany może się wycofać, gdyż wiadomo, z kim będzie walczyć (pokazane są szanse armii i ich składy). Jeżeli to my jesteśmy atakowani, możemy sami rozegrać bitwę na mapie bitewnej, lub może to za nas zrobić komputer (jeśli wybierzemy to drugie to wynik bitwy znamy już po jednej sekundzie). Jeśli jednak wybierzemy to pierwsze rozwiązanie, to przed bitwą widok przełącza się z mapy kampanii do pełnego 3D, w którym możemy najpierw dowolnie przemieszczać i ustawiać jednostki, a potem już włączyć bitwę i wydawać rozkazy rozkoszując się najpierw walką, a potem oczywiście zwycięstwem. Bitwy porażają swym rozmachem i perfekcją. Wystarczy tylko spojrzeć na szarże kawalerii na piechotę w czasie, której piechota wylatuje w powietrze. Nic tylko grać i podziwiać!:)

Kilka słów o grafice.

Bitwy możemy, oglądać w naprawdę ładnej szacie graficznej. Jednostkom nie można nic zarzucić jak i miastom. Wszystko jest dopracowane, walczymy nad rzekami, w lasach (gdzie część jednostek może się skryć przed wrogiem), nad morzami i pod górami. Trzeba też wspomnieć o dużych możliwościach silnika gry, który potrafi pomieścić na mapie bitewnej do 30tys. ludzi (nie muszę chyba wspominać, jaki do tego trzeba mieć komputer). Na mapie kampanii, (która obejmuje całą Europę, północną Afrykę, półwysep Azji Mniejszej oraz kawałek Bliskiego Wschodu) przeważają ciepłe barwy, co powoduje, że jest ona naprawdę przyjemna dla oka. Nie odstępuje ona też od realiów geograficznych (oprócz rzek). Na terenie dzisiejszej Polski są nieprzebyte puszcze, a na Bliskim Wschodzie pustynie i góry.

Jednostki wojskowe.

Oczywiście maszerując przez góry nasze armie mają obniżony zasięg ruchu na jedną turę, ale są też różnice na nizinach. Wiadomo, że piechota będzie poruszała się wolniej niż konnica, lecz najszybszy zawsze będzie sam generał i jego straż przyboczna. Jeśli już mowa o jednostkach to ich wielość jest zadziwiająca. Mamy tu jednostki odpowiadające realiom historycznym, przy czym każda nacja ma inne, przynajmniej po części różniące się rodzaje i jednostki wojskowe. Państwa hellenistyczne mają duży wybór falangitów, a rzymianie włóczników. Barbarzyńcy (Brytowie itp.) mają wszystkiego po trochu, lecz na pewno nie ujrzymy tu falangitów (Germanie mają, sic!). Warto też wspomnieć o jednostkach wyróżniających się ogromną siłą, takich jak słonie bojowe, czy katafrakci (jest to najcięższa jazda w grze charakterystyczna dla Bliskiego Wschodu), ale, jak wiadomo, takie jednostki mają też swoje wady: słonie szybko pańkują rozdeptując naszych żołnierzy (można je wtedy zabić), a katafrakci szybko się męczą i nie nadają się do pościgów.

Frakcje.

Co do frakcji, to jest ich naprawdę dużo, choć na początku, dostępne są tylko trzy rodziny rzymskie. Resztę frakcji możemy odblokować podbijając je, choć nie wszystkimi będziemy mogli grać. Państw grywanych jest jedenaście a pozostałych dziesięć. Oczywiście wszystkie, (jak już wspomniałem) mają różniące się od siebie jednostki (oprócz frakcji rzymskich) i choć dwa różniące się budynki. Każda z grywanych nacji jest też opisana przed rozpoczęciem gry i przedstawiona na mapie kampanii.

Budowle i miasta.

Nasze wspaniałe budowle wznosimy w miastach za denary, których zawsze jest za mało. Możemy budować rzeczy charakterystyczne dla epoki, czyli np. łaźnie publiczne, koszary, latyfundia itp. W każdym mieście jest też budynek specjalny, który możemy ulepszać w miarę rozwoju miasta, po którym przychodzi kolej na inne budynki. Denary czerpiemy głównie z handlu z innymi osadami. Aby mieć jak najwięcej rzeczy do sprzedania, możemy wybudować i ulepszać kopalnie, gospodarstwa rolne, czy rynki. Żeby mieć jak największe zyski warto zainwestować w handel morski budując coraz to większe porty. W portach możemy wybudować statki wojenne, którymi będziemy blokować porty przeciwników i walczyć z wrogimi statkami. Wydaje się to interesujące, ale bitwy morskie można rozgrywać tylko automatycznie, a na grze, bez żadnych patchy komputer nie blokuje naszych portów.

Dulce et decorum est pro patria mori.

Co to jest? Sentencja łacińska. W grze jest ich pełno. Niektóre przetłumaczone na polski, niektóre nie. Włączają się podczas ładowania gry. Świetny pomysł!

Muzyka.

Oczywiście nie mógłbym nie wspomnieć o dźwięku, który jest wręcz wybitny! Wspaniała muzyka, która tworzy klimat i dopracowane efekty dźwiękowe. Gdy zaczyna się bitwa słychać szybszy i bardziej donośny utwór, a kiedy spokojnie rozbudowujemy swoje imperium dochodzi do nas cicha, klimatyczna i spokojna muzyka. Gdy klikamy na armię (wspomniany facecik) dowódca przemawia do nas po angielsku i tak samo przed (mowa zachęcająca żołnierzy do walki) jak i w czasie bitwy. Inaczej mówią też jednostki specjalne, o których za chwilę. Nic tylko słuchać!

Jednostki specjalne i generałowie.

Wspomniane jednostki specjalne to tak zwani agenci. Są to: dyplomata, zabójca i szpieg. Dyplomatą, możemy zawierać pakty obronne, wymieniać się informacjami i dzielnicami, a także żądać pieniędzy. Zabójca służy (oprócz zabijania wrażych generałów) do sabotowania. Niszczymy nim budynki wroga. Szpiegiem dowiadujemy się o sytuacji w danym mieście, armii wroga i szczegółów generała. Nie wspomniałem jeszcze o generałach? Są to członkowie rodziny panującej w naszym państwie. Oprócz tego, że podnoszą morale wojska, to jeszcze zwiększają porządek i dochody w miastach, które lubią się buntować.

Coś o spolszczeniu.

Jest to recenzja wersji polskojęzycznej, więc muszę napisać też o spolszczeniu. Jest kinowe (tłumaczone same napisy bez głosów aktorów), w którym na jakieś poważniejsze błędy nie trafiłem. Wszystko schludnie i zgodnie z ortografią. Mowy generałów przetłumaczone bezbłędnie tak jak opisy jednostek.

I nareszcie błędy i wady ;)

To by było na, tyle jeśli chodzi o plusy gry. Czas na to, czego jeszcze w żadnej grze nie udało się uniknąć: błędy. Podstawowym mankamentem jest AI na polu bitwy, jak i na mapie kampanii. Komputer wykonuje dziwne i nie zrozumiałe ruchy. Często też, lubi się zaciąć w jednym miejscu nawet na cały czas bitwy. Frustruje ahistoryczność w niektórych momentach, bo np. taki Egipt w tamtym czasie w ogóle nie istniał, a w grze jest, i ma się dobrze. Kawaleria w grze jest o wiele za silna, gromiąc elitarne oddziały piechoty. W grze wojsko jest też zatanie i za szybko się werbuje. Często, gdy tracimy całą armię w przegranej bitwie możemy ją odbudować w cztery tury, co jest kompletnie niezgodne z historią. Fanów internetowych potyczek muszę zmartwić. Tryb, online nie jest mocną stroną tej gry, ponieważ można rozgrywać tylko bitwy, a nie całe kampanie.

Podsumowanie

Wszystkie zalety gry Rome: Total War przesłaniają jednak wszystkie nawet dokuczliwe wady. Wspaniała grafika i dźwięk, bitwy, mapa kampanii, mnogość rozwiązań i jednostek świadczą o bardzo wysokim poziomie tej gry, co bezpośrednio wpływa na grywalność. Polecam każdemu i gwarantuję miesiąc dobrej zabawy!

Plusy:
- dźwięk
- grafika
- bitwy
- nowa mapa kampanii
- intuicyjne sterowanie
- grywalność.

Minusy:
- AI
- ahistoryczność
- brak dobrego trybu online
- wymaga ,,patchowania"


Ocena serwisu Totalwar.Xgame:

8+/10

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Świetne! Świetne! 43% [3 Głosów]
Bardzo dobre Bardzo dobre 14% [1 Głos]
Dobre Dobre 14% [1 Głos]
Przeciętne Przeciętne 29% [2 Głosów]
Słabe Słabe 0% [Żadnych głosów]
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
producent kosmetyków na każdą kieszeń
oprawa obrazów
motorola 398
forum komputerowe
Najlepszy humor w sieci!
forum sportowe
Tematy z forum
Total War Adidas nmd outlet
Total War Nike thea black and
Total War New balance 574 yell
Total War New balance 574 herr
Total War Adidas eqt support a
Total War Adidas nmd cs2 femme
Total War Adidas stan smith be
Total War New balance 574 femm
Total War Admirable Payment Av
Total War Enjoy Unmatched Appe
Jak oceniasz przedpremierowe screeny/trailery Empire?

dobrze

źle